• Informácie pre rodičov

Konzultačné hodiny: v piatok 9.50 - 11.25

Kontakt: správou cez edupage

Úlohy výchovného poradcu

Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
          • Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom.
          • V náplni jeho práce je aj sprostredkovávanie prepojenia školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.

Obsahom jeho práce v škole je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca:

• s vedením školy
          • školským psychológom
          • koordinátorom  prevencie
          • s pedagógmi
          • s triednymi učiteľmi
          • so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými alebo problémovými deťmi v oblasti voľby povolania)
          • s rodičmi
          • s centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie
          • s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny
          • so strednými školami (poskytovanie informácií, návšteva jednotlivých škôl, prezentácia).

* Vykonáva príslušnú administratívnu agendu.
          * Realizuje kariérne poradenstvo (organizuje besedy najmä pre žiakov končiacich školu, pomáha ich usmerniť v profesijnej orientácii, sprostredkováva im potrebné množstvo informácií, organizuje pre nich exkurzie do škôl.
          * Vedie evidenciu žiakov končiacich školskú dochádzku v ZŠ a spracováva podklady a prehľady o profesijnej orientácii žiakov.
          * Zodpovedá za predloženie prihlášok riaditeľovi školy v súlade so záväznými a vyhláškou danými termínmi a  prihlášky včas odosiela na stredné školy.
          * V prípade neprijatia žiaka na strednú školu pomáha pri smerovaní žiaka a zaslaní náhradnej prihlášky.
          * Kompletizuje prehľady o umiestnení žiakov.
          * Na evidenciu a spracovanie informácií využíva výpočtovú techniku a programy Proforient.
          * Výchovný poradca sa permanentne vzdeláva a zvyšuje si kvalifikáciu.

• Informácie o štúdiu na stredných školách
          • Naplnenosť stredných škôl
          • Kritériá prijímacích skúšok v danom školskom roku

www.stredne-skoly.sk